مرکز شهر

سردشت دزفول

بر اساس تقسيمات كشوري، منطقه مورد مطالعه در ناحيه جنوب‌غربي ايران، شمال استان خوزستان، شمال شرقي شهرستان دزفول و بخش سردشت واقع شده است. داراي يك مركز شهري به نام سالند و 7 دهستان به نام هاي احمد فداله ،  امامزاده سيد محمود ،  دره كايد ،  سردشت ، سيد ولي‌الدين ، شهي و  ماهور برنجي مي باشد
چشم انداز :
تنوع  ساختاري بخش سردشت دزفول جاذبه هاي بسيار زيادي را خلق كرده است . اين جاذبه ها عبارتند ازكوه ها ، آيشارها ، قلعه ها ، دره ها ،اشكفت ها ، غارها ، درياچه ها ،جنگل هاي طبيعي و رودخانه ها.
بر همين اساس در ذيل به برخي از چشم اندازهاي منطقه اشاره مي گردد.
كوه ها و ارتفاعات دبدني :
از جمله كوه هاي موجود در منطقه مي توان
كوه كينو به ارتفاع 3513 متر در منطقه ي دره كايد مشرف به درياچه ي كوهستاني تمي ،
كوه كينه زا به ارتفاع 2920 متر در منطقه ي احمد فداله
كوه سالن  به ارتفاع 2650 متر
كوه لنگر كوه  به ارتفاع 2450 متر
كوه هاي هفت تنان  به ارتفاع 2000 متر :
اين ارتفاعات در شمال سردشت واقع گرديده اند . مردم منطقه سردشت اعتقاد دارند كه اصحاب كهف در غاري كه در پشت اين ارتفاعات قراردارد دفن گرديده اند . از اين رو چون تعداد اصحاب كهف را هفت نفر مي دانند ارتفاعات مذكور را هفت تنان ناميده اند. همه ساله شاهد عزيمت بسيار زيادي از كوهپيمايان و زائران به اين ارتفاعات هستيم و طبيعت بسيار زيباي اين منطقه در نوع خود بي نظير است.
كوه كيماس  به ارتفاع 1900 متر
كوه هاي كرناس  به ارتفاع 1730 متر
كوه سگريون  به ارتفاع 1650 متر در منطقه ي شهيون
كوه سه نرون  به ارتفاع 1600 متر در منطقه ي سردشت و
كوه دژ ممدلي خان به ارتفاع 1550متر
اين قله در شمال غربي شهر سالند و دركيلومتر 25 جاده ابوالحسن واقع گرديده است . از آنجا كه صعود به اين قله فقط از يك مسير امكان پذير مي باشد ، لذا يراي كوهنوردان از جذابيت خاصي برخوردار است. همه ساله شاهد برپايي كمپ هاي نوروزي از طرف هموطنان در دامنه اين كوه زيبا و ديدني مي‌باشيم.
جنگل ها و باغ ها :
جنگل هاي مصنوعي شيرين آب: در كيلومتر 38 جاده دزفول به سردشت ، سمت راست جاده وجود دارد. داراي درختان بلند ، رودخانه دائمي ، محيط هاي باز با كوه ها وديداره هاي بلند است.
در منطقه احمد فداله در ضلع شمالي كوه سالن روستاهاي خرميزان ، دله چنار و خيراتگه با هزاران هكتار جنگل هاي پر پشت بلوط ، ارژن ، كيكم ،بادام و هزاران روييدني خاص منطقه وجود دار دكه در تابستان سايه بسيار خوبي دارند.
از ديگر مناطق جنگلي مي توان به مناطق جنگلي روستاهاي ابوالحسن ، ديوني و جنگل‌هاي منطقه آبشار شوي اشاره نمود.

رودخانه ها :
رودخانه سردشت: رودخانه اي  نسبتا عريض و طويل بوده كه در قسمت غربي شهر سالند قرار دارد ا زكوه هاي شمال سردشت و چشمه هاي ابوالحسن سرچشمه مي گيرد و بعد از عبور از روستاي كارنج و چشمه مو رد و اضافه شدن آب هاي اين منطقه به آن، رودخانه شور سردشت را تشكيل مي دهد كه با عبور از روستاي چمبره از دهستان سردشت خارج و به طرف ماهور برنجي طي طريق مي نمايد و نهايتا در پايين دست در منطقه كهنك زير شن ها محو مي گردد .
رودخانه نمك: در جنوب شهر سالند درياچه نمكي وجود داردكه از رشته كوه هاي زاگرس منطقه و در كنار روستاي چشمه امام سرچشمه مي گيرد . نمك اين رودخانه منبع عظيمي از يد مي باشد.
روخانه سزار: از دامنه هاي كوه هاي واقع در اليگودرز و سربند اراك  سرچشمه گرفته و در محل شهرستان درود به هم پيوسته و از پايين دست شهرستان درود در لرستان تا سد عظيم دز در خوزستان و شمال دزفول به نام رودخانه سزار در جريان است .
تنگه سرا : در مسير جاده دزفول به سردشت بعد از سرازير شدن از گردنه معروف نخود كار با شيب بسيار تند به يك فلات و دشت بسيار وسيع با تپه ماهور هاي فراوان و درختان بلوط و بادام تنك مي رسيم در آنجا  رودخانه نسبتا بزرگي از زير جاده با مسيري غربي - شرقي كه به رودخانه تنگه سرا معروف است عبور مي كند و جلوه بسيار زيبايي به اين منطقه داده است . آب اين رودخانه ا زكوه سگريون در دامنه جنوبي منطقه ديوني  سرچشمه مي گيرد .
چمن زارها ، تپه ماهور ها ، درختان كنار و بيد در فصل زمستان و بهار محل بسيار مناسبي را براي گردشگران و علاقه مندان به طبيعت خلق كرده است و در دو فصل مذكور اكوتوريست هاي  زيادي جذب اين منطقه مي شوند .
وجود تپه ماهور هاي نسبتا بلند ورويش  مراتع و چمن زارهاي در دامنه  آنها ، چشم انداز بسيار زيبايي را ايجاد كرده و فرهنگ پياده روي و كوهپيمايي را در اين منطقه رواج داده است . اكثر گشت هاي دانش آموزي و دانشجويي و عمومي در اين منطقه انجام مي شود .
از ديگر رودخانه هاي موجود در منطقه مي توان به رودخانه هايي چون گورآب ، آب لوره ، عجيروب ، شورآب ، شيرين آب و شوي اشاره نمود.
آبشار ها و كول ها :
كول پرزين:در مسير جاده سردشت به گتوند در منطقه روستاي پرزين، دره اي عميق و نسبتا پر آب وجود داردو روي اين دره پلي نصب شده كه مجموعه دره و پل را كول پرزين گويند . اين كول داراي چشمه ها، آبشارها و آبچكان هاي بسيار متنوع و متعددي است كه داراي آبي نسبتا گرم بوده و به نظر مي‌رسد آب اين آبشارها از منطقه غارهاي كارستي جاده سردشت به لالي تامين مي گردد . اين كول يكي از چشم اندازهاي بسيار زيبا جهت گردشگري و اكوتوريسم در منطقه مي باشدكه در تمامي فصول بخصوص پائيز و تابستان پذيراي طبيعت دوستان مي باشد .آب فراوان ، آبشارها و روئيدني هاي خاص منطقه در مسير و بستر كول بر زيبايي اين پديده طبيعي افزوده است.  در انتهاي اين كول ،كول ديگري شروع مي شودكه به آن كول اناري گويند و درختان انار وحشي دارد.
از ديگر كول هاي موجود در منطقه مي توان به كول بهرام ، كول نرگه و كول توبيرون اشاره نمود .
قلعه ها :
قلعه توبيرون : در انتهايي ترين نقطه جاده شني كه به بستر دره توبيرون (38 كيلومتري جاده دزفول به سردشت ) ختم مي گردد ، آنجا كه به آب و درختان بيد مي رسيم در مقابلمان ديواره اي بلند نمودار مي‌گردد ، اين ديواره ضلع شرقي قلعه توبيرون است .
قلعه توبيرون قدمت تاريخي داردكه احتمالا با توجه به سفال هاي پيدا شده در منطقه به زمان اشكانيان و ساسانيان برمي گردد .
درياچه ها :
درمنطقه مورد مطالعه درياچه طبيعي و مصنوعي وجود داردكه عبارتنداز:
 درياچه تمي : اين درياچه طبيعي زيبا و بي نظير در ارتفاعات 3700 متري كوه كينو از توابع دهستان احمد فداله بوده كه در حد و مرز بين استان هاي خوزستان ، چهار محال و بختياري و لرستان واقع گرديده است . طبيعت بكر، و دست نخورده اين درياچه به قدري زيبا مي باشدكه كساني كه اين درياچه را از نزديك ديده اند به تعريف و تمجيد خاصي از آن پرداخته اند .

نویسنده: مهدی یوسف نژاد ׀ تاریخ: ׀ موضوع: طبیعت دزفول ׀

درباره وبلاگ

هدف از ساخت این وبلاگ در اختیار قرار دادن اطلاعاتی مفید و جامع در مورد شهرستان دزفول به دور از شلوغی ها و پیچ و خمهای وبلاگ ها و سایتهای معمول و در فضایی منظم است، که در کمترین زمان ممکن بیشترین اطلاعات را در اختیار علاقمندان قرار دهد.

هرچه هست و یا می آید:
1- آثار باستانی دزفول
2- اماکن مذهبی دزفول
3- اشعار دزفولی
4- افسانه های دزفولی
5- بزرگان دزفول
6- پیشینهی تاریخی دزفول
7- جغرافیای طبیعی استان خوزستان
8- خبرهای تاریخی دزفول
9- دزفول شهر آجر
10- گل کاری در دزفول
11- معرفی شهرهای شهرستان دزفول
12- صنعت دزفول
13- غذاهای محلی دزفول
14- مثل های دزفولی
15- معرفی کتابهای دزفول
16- طبیعت دزفول
17- شبکه ی آبیاری دز
18- اعتقادات مردم دزفول
19- غروب و آسمان دزفول
20- حیات وحش دزفول
21- جاذبه های شهری دزفول
22- خوشنویسی در دزفول
23- موسیقی دزفولی
24- صنایع دستی دزفول
25- طبیعت ماکرو دزفول
26- بازی های دزفولی
27- پوسترهای دزفول
28- توپوگرافی شهرستان دزفول
29- دانلود کلیپ و پس زمینه ی دزفول

شما می توانیید مطالب و عکسهایی را که در مورد دزفول دارید برای ما بفرستید تا با نام شما در وبلاگ ثبت شود.


پدید آورنده: مهدی یوسف نژاد
ایمیل:
mehdiussefnejad@yahoo.com

هرگونه استفاده و کپی برداری از مطالب، تصاویر و فایلهای دانلود این وبلاگ با درج نام و آدرس وبلاگ بلامانع است.
در غیر این صورت به هر نحو ممنوع بوده و شرعاً حرام و پیگرد قانونی دارد.(با وبلاگ و سایت متخلف برخورد خواهد شد)

ثبت شده در سایت ساماندهی وزارت ارشاد


لینک دوستان

جستجوي در صفحه

بزرگترین فتوبلاگ دزفول

CopyRight| 2011 , dt24.BlogFa.com , All Rights Reserved
Powered By Blogfa | other: ثبت شده در سایت ساماندهی وزارت ارشاد